Organizacja kongresu dla młodych naukowców: "14th Warsaw International Medical Congress for Young Scientists"

Organizacja kongresu dla młodych naukowców: "14th Warsaw International Medical Congress for Young Scientists" - zadanie finansowane w ramach umowy 780/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę ”.

Kierownik projektu: prof. dr hab. Jakub Gołąb, Kierownik Zakładu Immunologii
Koordynatorzy projektu:
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego 14th WIMC: Magdalena Czerwińska
Prezydent 14th WIMC: Jacek Dziedziak
Koordynatorzy Warsztatów i Programu Naukowego: Aleksandra Kurek, Kacper Kwiliński, Oliwia Opacka, Piotr Rękawek
Koordynatorzy Współpracy Międzynarodowej: Kinga Szczepańska, Magdalena Chrabąszcz
Public Relations: Agata Majewska, Monika Dźwigała, Marta Kiziak, Dagmara Szymczyk
Koordynator Programu Rozrywkowego: Helena Symonides, Katarzyna Szarla
Fundraising: Maciej Pawliszewski, Michał Szyszka, Krzysztof Pieluszczak
Koordynatorzy Logistyki: Katarzyna Szarla Koordynator IT i webmaster: Łukasz Mielczarek

Symbol WUM: APD5/DUN05/18
Termin rozpoczęcia i zakończenia: od 2018-03-01 do 2018-12-20

Opis: 14th Warsaw International Medical Congress to już czternasta edycja międzynarodowej konferencji dla Młodych Naukowców organizowanej przez Studenckie Towarzystwo Naukowe Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W tym roku odbędzie się ona w dniach 10-13.05.2018r. w Centrum Dydaktycznym WUM przy ul. Trojdena 2a.

Konferencja ta, ma na celu umożliwienie młodym naukowców prezentacji wyników swoich badań, zgłębienia wiedzy z zakresu nauk biomedycznych oraz szeroko pojętą promocję nauki. Kierowana jest do studentów kierunków biomedycznych oraz młodych lekarzy i naukowców z całego świata. Od lat swoją obecnością w roli wykładowców zaszczycają nas światowej klasy uczeni, z niezwykle różnorodnych pól naukowych. Każdy z nich jest najlepszym specjalistą w swojej dziedzinie. Między innymi, podczas 12th WIMC swoją obecnością zaszczycił nas Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie Medycyny - prof. Bert Sakmann.

W związku z coraz większym zainteresowaniem uczestników inspirującymi wykładami, w tym roku zaprosiliśmy równie interesujące postacie ze świata nauki. Podczas 14th WIMC będziemy mieli okazję wysłuchać wykładu Laureata Nagrody Nobla w dziedzinie chemii prof. Roberta Lefkowitza. Nasze zaproszenie przyjęły również takie osobistości jak: prof. Prof. Esther Troost (Niemcy), Prof. Nandu Goswami (Austria), Prof. Olivier White (Francja), Prof. Victor Tybulewicz (Anglia). Podczas tegorocznej edycji 14th WIMC planujemy 27 sesji naukowych. Każda z zakwalifikowanych prac przejdzie proces recenzji przez co najmniej 3 recenzentów z różnych ośrodków naukowych. Spodziewamy się, że w tym roku grupa recenzentów będzie liczyła ponad 300 naukowców. Ponadto, będziemy kontynuować tradycję wprowadzoną przed dwoma laty - zwycięzcy wybranych sesji naukowych staną do konkursu podczas Sesji Plenarnej. Zwycięzca konferencji 13th WIMC otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 7,5 tysiąca złotych, która umożliwiała mu wyjazd na dowolną zagraniczną konferencję. Osoby, które zdobyły 2. oraz 3. miejsce otrzymały możliwość odbycia stażu w Szwajcarii, w Lozannie, pod okiem prof. Demartines’a oraz w Niemczech pod okiem prof. Malca. W tym roku również planujemy przekazać Zwycięzcy Kongresu nagrodę w wysokości 5 tysiący złotych do przeznaczenia na cel wyjazdu szkoleniowego. Co więcej, dla osób które zdobędą 2. oraz 3. miejsce zapewnimy możliwość odbycia dwutygodniowego stażu w Szwecji w Karolińska Institutet pod okiem prof. Kenny Rodriguez-Wallberg oraz w Niemczech w Universitätsklinikum Münster pod opieką prof. Edwarda Malca.

Obecnie WIMC jest wydarzeniem znanym wśród studentów i młodych lekarzy w całej Europie, a także zyskuje popularność na innych kontynentach. Sprzyja to między innymi wymianie doświadczeń, spostrzeżeń i pomysłów, ale także często nawiązywaniu ciekawych znajomości, nawet na długie lata. WIMC jest więc konferencją rozwijającą się niezwykle szybko, z roku na rok zyskującą coraz większy rozgłos. Daje swoim uczestnikom wiele niezwykle cennych możliwości: poszerzania horyzontów naukowych, rywalizacji na polu naukowym, zdobycia najświeższej wiedzy oraz nawiązywania nowych kontaktów z całego świata. W ramach wydarzenia poruszane są bardzo ważne tematy z zakresu tematyki zdrowia publicznego, a współpraca nawiązana z konferencją World Health Summit odbywającą się cyklicznie w Berlinie umożliwia uczestnikom poznanie problematyki związanej z problemami zdrowia publicznego na całym świecie. Warsaw International Medical Congress for Young Scientists ma liczne konferencje partnerskie - ponad 25 kongresów z całego świata. Dzięki temu tworzymy imponującą sieć współpracy naukowej. Dla wielu uczestników Konferencji wydarzenie to jest okazją do nawiązania współpracy oraz realizowania projektów badawczych razem z młodymi naukowcami z ośrodków z całego świata. Konferencja 14th Warsaw International Medical Congress for Young Scientists składa się z następujących elementów: - sesje naukowe, w których uczestnicy prezentują wyniki własnych badań, - wykłady eksperckie wygłaszane przez wybitnych wykładowców z Polski i zagranicy, - warsztaty, podczas których uczestnicy nabywają i doskonalą umiejętności praktyczne i kliniczne, - program rozrywkowy - bankiet, spotkanie integracyjne, wycieczki po Warszawie. Abstrakty i prezentacje podczas Konferencji stanowią pełen przekrój badań prowadzonych na polu nauk biomedycznych. Wykłady prowadzone przez ekspertów w swoich dziedzinach pozwalają uczestnikom na poszerzenie swojej wiedzy oraz zrozumienie znaczenia pracy naukowej zarówno w swoim życiu, jak i w życiu społeczeństwa. W zeszłych latach zaobserwowaliśmy tendencję wzrostową w liczbie zgłaszanych prac, co dowodzi, że Konferencja spełnia swoją rolę - młodzi naukowcy chętnie podejmują się prowadzenia projektów naukowym, szczególnie jeśli istnieją wydarzenia takie jak nasze - pozwalające przedstawić wyniki swoich badań szerszej publiczności, ale również poszerzyć swoją wiedzę i nabyć umiejętności praktycznych podczas warsztatów. Zasięg Konferencji jest międzynarodowy. W zeszłych latach gościliśmy młodych naukowców z każdej Uczelni Medycznej w Polsce oraz wielu z zagranicy (w tym z bardzo odległych krajów takich jak Indie, Indonezja, Bangladesz, Nepal czy Egipt). Dzięki silnej promocji Kongresu na całym świecie oraz dobrej opinii uczestników Konferencji w zeszłych latach możemy cieszyć się rosnącym zainteresowaniem i chęcią prezentowania wyników prac badawczych, co przyczynia się do upowszechniania nauki dla bardzo szerokiego grona zainteresowanych.